Hiperio

Statut fundacji
Strona główna

Hiperio

Statut fundacji
Strona główna
Statut

Fundacja Dzieciom Hiperio

ROZDZIAŁ I.

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§1

Fundacja pod nazwą „Fundacja Dzieciom Hiperio” zwana dalej „Fundacją”, została ustanowiona przez: Annę Tworzydło oraz Dariusza Tworzydło, zwanych dalej „Fundatorami”, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Annę Świerad w kancelarii notarialnej w Rzeszowie, przy ul. Jabłońskiego 5, w dniu 20 grudnia 2022 roku pod numerem A Nr 5848/2022.

§2

Fundacja działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz.U.2020.2167), ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz postanowień niniejszego statutu.

§3

Fundacja posiada osobowość prawną.

§4

Nadzór nad Fundacją, ze względu na charakter i cele Fundacji, sprawuje Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

§5

Siedzibą Fundacji jest Rzeszów.

§6

Fundację powołano na czas nieoznaczony.

§7

Fundacja działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

§8

Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.

§9

  1. Fundacja realizuje swoje zadania samodzielnie lub we współpracy z innymi organizacjami.
  2. Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, ośrodki rozwoju edukacji, filie oraz przedstawicielstwa, a także przystępować do spółek, fundacji, stowarzyszeń i organizacji o takich samych lub podobnych celach statutowych.
  3. Fundacja może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym profilu działania zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

§10

    Fundacja może używać godła, barw i znaku zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawnymi.

    §11

    1. Fundacja może używać skróconej nazwy w brzmieniu „Fundacja Hiperio”.
    2. Fundacja używa pieczęci z napisem „Fundacja Dzieciom Hiperio”.
    3. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego (logotypu).
    4. Wzór pieczęci i logotypu określi Zarząd Fundacji.

    §12

      Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe, tytuły, stypendia, a także inne nagrody oraz wyróżnienia związane z jej działalnością i przyznawać je osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla niesienia pomocy, jak również zasłużonym dla Fundacji, przyczyniającym się do realizacji jej celów.

      ROZDZIAŁ II.

      CELE DZIAŁANIA FUNDACJI

      §13

      Celami Fundacji są:

      1. Planowanie, organizowanie i realizacja inicjatyw służących wspomaganiu rozwoju, edukacji, integracji, terapii oraz rehabilitacji dzieci i młodzieży, w szczególności z niepełnosprawnościami, a także udzielanie wsparcia dla członków ich rodzin.
      2. Popularyzacja jeździectwa, parajeździectwa, rekreacji i turystyki konnej, hipoterapii oraz innych form kultury fizycznej i sportu.
      3. Inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań w różnorodnych dziedzinach życia społecznego, a szczególnie w działaniach terapeutycznych oraz rehabilitacyjnych ukierunkowanych na dzieci i młodzież.
      4. Planowanie i realizacja badań naukowych, projektów edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych oraz innych, które służą podnoszeniu wiedzy w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami, a zwłaszcza dzieci i młodzieży.
      5. Propagowanie i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w rehabilitacji oraz innych formach terapii i pomocy osobom z niepełnosprawnościami.

      §14

      1. Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
        1. Działalność edukacyjną, doradczą, szkoleniową, integracyjną, rehabilitacyjną, terapeutyczną, wydawniczą, konferencyjną, naukową, psychologiczną, prawną, promocyjną, publicystyczną i badawczą, związaną między innymi z pomocą osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom.
        2. Organizowanie i dofinansowanie terapii integracji sensorycznej, logopedycznej, psychologicznej, fizjoterapeutycznej, treningów słuchu, hipoterapii, felinoterapii, dogoterapii i innych form terapii, także kosztów transportu oraz diagnostyki.
        3. Organizowanie i prowadzenie ośrodka hipoterapii oraz rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami.
        4. Wspieranie działań na rzecz aktywnego wypoczynku i rekreacji, a w tym prowadzenie zajęć jeździeckich przygotowujących dzieci i młodzież, a zwłaszcza z niepełnosprawnościami, do udziału w zawodach, olimpiadach specjalnych i paraolimpiadach.
        5. Inicjowanie, koordynowanie i prowadzenie projektów z zakresu jeździectwa, w tym jeździectwa naturalnego i naturalnych metod komunikacji z końmi, a przez to ich promowanie oraz popularyzacja.
        6. Inicjowanie i promowanie dokonań twórczych oraz naukowych, które służą holistycznemu podejściu do rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, w tym prowadzenie prac naukowo-badawczych i oświatowych w tym obszarze.
        7. Ochronę i promocję zdrowia oraz upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.
        8. Rozwój i wspieranie krajoznawstwa, turystyki, wypoczynku, a także działania na rzecz rozwoju ekologii i ochrony zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego.
        9. Działania ukierunkowane na wsparcie terapeutów, lekarzy, rehabilitantów, psychologów, pedagogów, instruktorów jazdy konnej, rodziców dzieci z niepełnosprawnościami i wolontariuszy, w tym doskonalenie ich wiedzy i umiejętności poprzez dofinansowanie konferencji, kursów, szkoleń oraz warsztatów.
        10. Organizację grup wsparcia i pomoc psychoterapeutyczną.
        11. Działalność charytatywną.
        12. Rozwój nauki, edukacji, oświaty i wychowania, w tym finansowanie stypendiów oraz promocję i upowszechnianie wolontariatu.
        13. Promocję zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy, w tym osób z niepełnosprawnościami.
        14. Działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka.
        15. Działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, wspólnot i społeczności lokalnych.
        16. Działania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn.
        17. Wsparcie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz dziedzictwa narodowego.
        18. Wspieranie porządku i bezpieczeństwa publicznego, przeciwdziałanie patologiom społecznym, upowszechnianie i obronę wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działania wspomagające rozwój demokracji.
        19. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
        20. Pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą.
        21. Działania informacyjno-promocyjne oraz public relations.
        22. Współpracę z podmiotami, instytucjami, organizacjami, firmami, osobami fizycznymi, z władzami samorządowymi, rządowymi, a także innymi organizacjami pozarządowymi w zakresie wymienionym w celach działania Fundacji.
      2. Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną na rzecz ogółu społeczności i wszystkie zadania wynikające z działalności pożytku publicznego.

      §15

        Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych oraz osób fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji, a także powierzać lub zlecać innym jednostkom wykonywanie zadań służących realizacji jej celów.

        ROZDZIAŁ III.

        MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI

        §16

        1. Majątek Fundacji stanowi Fundusz Założycielski w kwocie 2.000,00 zł (słownie: dwa tysiące złotych) oraz inne mienie pozyskane przez Fundację w toku jej działania.
        2. W przypadku podjęcia działalności gospodarczej przez Fundację w rozmiarach służących realizacji jej celów, na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach, wartość środków majątkowych fundacji przeznaczonych na tę działalność będzie wynosiła min. 1 000,00 zł (słownie: jeden tysiąc złotych).

        §17

        1. Dochody Fundacji mogą pochodzić:
          1. ze środków przekazywanych przez fundatorów niezależnie od kwoty funduszu założycielskiego,
          2. z darowizn, spadków, zapisów, pochodzących od osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej w kraju i zagranicą,
          3. z dotacji i subwencji oraz grantów,
          4. ze środków finansowych, papierów wartościowych, nieruchomości i ruchomości nabytych przez Fundację w toku jej działania,
          5. z dochodów ze zbiórek i imprez publicznych, w tym charytatywnych,
          6. z wpływów pochodzących z wkładów na rachunkach bankowych, lokat kapitałowych, papierów wartościowych, nagród oraz odsetek od udzielonych pożyczek,
          7. z krajowych i zagranicznych funduszy publicznych,
          8. z nawiązek sądowych,
          9. z dywidend i zysków z akcji lub udziałów,
          10. z dochodów z majątku Fundacji,
          11. z dochodów przekazanych przez sponsorów,
          12. z dochodów pochodzących z działalności gospodarczej,
          13. z wpływów z innych źródeł.
        2. Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację, po pokryciu kosztów jej działalności, przeznaczona jest wyłącznie na realizację jej celów statutowych.

        §18

          Majątkiem Fundacji zarządza Zarząd Fundacji.

          §19

          Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.

          §20

          Rokiem obrachunkowym Fundacji jest rok kalendarzowy, o ile uchwała Rady Fundacji nie stanowi inaczej.

          ROZDZIAŁ IV.

          DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

          §21

          1. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów statutowych w kraju i poza granicami zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
          2. Cały dochód z prowadzenia działalności gospodarczej przeznaczony będzie wyłącznie na realizację celów statutowych Fundacji.
          3. Działalność gospodarcza Fundacji może być prowadzona w następujących obszarach:
            1. PKD 58.11.Z, Wydawanie książek
            2. PKD 58.14.Z, Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków
            3. PKD 58.19.Z, Pozostała działalność wydawnicza
            4. PKD 62.01.Z, Działalność związana z oprogramowaniem
            5. PKD 62.09.Z, Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych
            6. PKD 63.12.Z, Działalność portali internetowych
            7. PKD 68.20.Z, Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi
            8. PKD 70.21.Z, Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja
            9. PKD 70.22.Z, Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania
            10. PKD 73.11.Z, Działalność agencji reklamowych
            11. PKD 73.20.Z, Badanie rynku i opinii publicznej
            12. PKD 82.30.Z, Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów;
            13. PKD 85.51.Z, Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych
            14. PKD 85.59.B, Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, nigdzie indziej niesklasyfikowane
            15. PKD 85.60.Z, Działalność wspomagająca edukację
            16. PKD 86.90.A, Działalność fizjoterapeutyczna
            17. PKD 86.90.E, Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana
            18. PKD 90.04.Z, Działalność obiektów kulturalnych
            19. PKD 93.13.Z, Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej
            20. PKD 93.19.Z, Pozostała działalność związana ze sportem

          §22

            Działalnością gospodarczą Fundacji może być również:

            1. udział w spółce,
            2. powoływanie spółek celowych i obejmowanie w nich wszystkich udziałów,
            3. powoływanie spółek kapitałowych wspólnie z innymi osobami lub podmiotami i obejmowanie w nich udziałów lub akcji,
            4. obejmowanie udziałów lub akcji w istniejących spółkach kapitałowych.

            §23

              Działalność gospodarczą, której wykonywanie wymaga koncesji, zezwolenia lub pozwolenia, Fundacja podejmie po uzyskaniu wymaganego uprawnienia.

              ROZDZIAŁ V.

              ORGANY FUNDACJI I SPOSÓB JEJ ZARZĄDZANIA

              §24

              1. Fundacja działa poprzez osobistą pracę Fundatorów, członków organów statutowych, pracowników i wolontariuszy.
              2. Dla realizacji celów statutowych Fundacja może współdziałać z innymi instytucjami, organizacjami i osobami przez wsparcie organizacyjne, częściowe lub całkowite finansowanie przedsięwzięcia, a także pomoc przy uzyskiwaniu funduszy z innych źródeł.
              3. Fundacja działa poprzez swoje organy, którymi są:
                1. Rada Fundacji,
                2. Zarząd Fundacji.
              4. Decyzje i uchwały organów Fundacji zapadają zwykłą większością głosów na posiedzeniach stacjonarnych lub w drodze obiegowej. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego lub Prezesa organu.
              5. Posiedzenia organów zwołują ich przewodniczący.

              §25

                1. Rada Fundacji jest organem stanowiącym, kontrolnym, doradczym i opiniującym.
                2. Rada Fundacji składa się z członków w liczbie od trzech do sześciu.
                3. Członków Rady Fundacji powołują i odwołują Fundatorzy na mocy jednomyślnej uchwały.
                4. Powołanie Członka Rady następuje na czas nieoznaczony.
                5. Pierwszego Przewodniczącego Rady Fundacji wskazują Fundatorzy. Następnych Przewodniczących Rady Fundacji powołuje ze swojego grona Rada Fundacji.
                6. Przewodniczący kieruje pracami Rady Fundacji, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy jej zebraniom.
                7. Przewodniczący zwołuje Radę Fundacji z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu albo Fundatorów, zgłoszony na piśmie.
                8. Członkostwo w Radzie Fundacji ustaje w przypadku odwołania, pisemnej rezygnacji z członkostwa lub śmierci członka Rady Fundacji.
                9. Nie można łączyć członkostwa w Radzie Fundacji z pełnieniem funkcji w Zarządzie Fundacji lub ze stosunkiem pracy z Fundacją.
                10. W razie powołania członka Rady Fundacji, za jego zgodą, do Zarządu Fundacji lub nawiązania przez członka Rady Fundacji stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie Fundacji ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.
                11. Rada Fundacji zbiera się co najmniej raz w roku.
                12. Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał – zwykłą większością głosów, w razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
                13. Do zadań Rady Fundacji należy w szczególności:
                  1. Wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji.
                  2. Kontrolowanie bieżącej działalności Zarządu Fundacji.
                  3. Nadzór nad działalnością i rozwojem Fundacji.
                  4. Ocena pracy Zarządu, przyjmowanie corocznych sprawozdań lub bilansu oraz udzielanie członkom Zarządu absolutorium.
                  5. Podejmowanie decyzji o zatrudnieniu i wynagrodzeniu członków Zarządu.
                  6. Zatwierdzanie uchwały Zarządu o rozwiązaniu Fundacji.
                14. Członkowie Rady Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży.

                §26

                  1. Zarząd składa się z osób w liczbie od jednej do trzech, powołanych przez Fundatorów w drodze jednomyślnej uchwały.
                  2. Fundatorzy mogą być jednocześnie członkami Zarządu. Jeden z Fundatorów pełni wówczas funkcję Prezesa Zarządu, kolejny – funkcję Wiceprezesa Zarządu. W sytuacji, gdy Fundator nie może lub nie chce pełnić funkcji Członka Zarządu (Prezesa lub Wiceprezesa) Fundatorzy w drodze jednomyślnej uchwały podejmują decyzję o wyborze Prezesa Fundacji.
                  3. W przypadku Zarządu jednoosobowego członek Zarządu jest jednocześnie Prezesem Zarządu.
                  4. Zarząd powoływany jest na czas nieokreślony.
                  5. Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu.
                  6. W przypadku Zarządu wieloosobowego uchwały zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków Zarządu, w tym Prezesa. W przypadku równej liczby głosów, decydujący jest głos Prezesa Zarządu.
                  7. Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji uprawniony jest Prezes Zarządu jednoosobowo, lub dwaj członkowie Zarządu działający łącznie, lub prokurent.
                  8. Zarząd:
                    1. kieruje bieżącą działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz,
                    2. odpowiada za realizację jej celów oraz za wyniki działania Fundacji,
                    3. przyjmuje subwencje, darowizny, spadki, zapisy,
                    4. sprawuje zarząd majątkiem Fundacji,
                    5. opracowuje plany działania Fundacji,
                    6. sporządza sprawozdania z działalności Fundacji,
                    7. podejmuje decyzje inwestycyjne,
                    8. podejmuje decyzje w zakresie zatrudnienia, ustala warunki zatrudnienia oraz wysokość środków przeznaczonych na wynagrodzenia pracowników Fundacji,
                    9. w terminie do dnia 28 lutego każdego roku, składa Radzie Fundacji sprawozdanie z działalności Fundacji,
                    10. uchwala projekty zmian w statucie, które wchodzą w życie po uzyskaniu zgody Rady Fundacji lub Fundatorów,
                    11. podejmuje decyzje o przystąpieniu do innych podmiotów, po uzyskaniu zgody Rady Fundacji lub Fundatorów,
                    12. podejmuje uchwały o rozwiązaniu Fundacji i przeznaczeniu majątku, które wchodzą w życie po uzyskaniu zgody Rady Fundacji lub Fundatorów.
                  9. Członkowie Zarządu mogą pozostawać z Fundacją w stosunku pracy. Zarząd może ustanowić Pełnomocnika upoważnionego do zawierania z członkami Zarządu umów o pracę lub innych umów cywilnoprawnych.
                  10. Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu pełnienia swoich funkcji.
                  11. Wynagrodzenia członków Zarządu i pracowników, ograniczone są limitami,
                  12. przeciętne miesięczne wynagrodzenie nie może przekroczyć 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
                  13. Fundacja, w przypadku tworzenia miejsc pracy dla pracowników nie będących członkami fundacji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, realizuje zarządzanie oparte na zasadach demokratycznych wyrażone partycypacją pracowników. Partycypacja pracowników nie będących członkami Fundacji wyraża się w uzyskaniu przez nich uprawnień konsultacyjno-doradczych w związku z realizowaną działalnością.
                  14. Posiedzenia Zarządu:
                    1. Odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku.
                    2. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes.
                    3. O posiedzeniu muszą być powiadomieni wszyscy członkowie Zarządu za pośrednictwem wiadomości SMS, e-mail albo w formie ustnego powiadomienia skierowanego bezpośrednio do członków, w terminie co najmniej 7 dni przed planowanym posiedzeniem.
                  15. Odwołanie Zarządu lub członka Zarządu, może nastąpić w następujących przypadkach:
                    1. decyzji podjętej przez Fundatorów,
                    2. złożenia rezygnacji,
                    3. nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu,
                    4. stotnego naruszenia postanowień Fundacji.

                  ROZDZIAŁ VI.

                  POŁĄCZENIE Z INNĄ FUNDACJĄ

                  §27

                  1. Fundacja może połączyć się z inną fundacją o podobnych celach statutowych na warunkach określonych przez zainteresowane strony.
                  2. Decyzję w przedmiocie połączenia podejmują Fundatorzy lub jednomyślnie Zarząd i Rada Fundacji w drodze uchwał.

                  ROZDZIAŁ VII.

                  ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

                  §28

                  Decyzję o zawieszeniu działalności gospodarczej prowadzonej przez Fundację podejmuje Rada

                  Fundacji, w drodze uchwały.

                  ROZDZIAŁ VIII.

                  LIKWIDACJA FUNDACJI

                  §29

                  1. Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd, w drodze jednomyślnej uchwały, która wchodzi w życie po uzyskaniu zgody Rady Fundacji lub Fundatorów.
                  2. Fundacja podlega likwidacji w razie osiągnięcia założonych celów lub wyczerpania środków finansowych i majątku.
                  3. Likwidację Fundacji przeprowadza Likwidator powołany przez Zarząd.
                  4. Likwidatorowi przysługują uprawnienia i ciążą na nim obowiązki Zarządu.

                  §30

                    Środki majątkowe pozostałe po przeprowadzeniu likwidacji przeznaczone będą na cele określone w uchwale o likwidacji Fundacji i będą one tożsame lub zbliżone z celami Fundacji.

                    ROZDZIAŁ IX.

                    POSTANOWIENIA KOŃCOWE

                    §31

                    Fundacja składa właściwemu ministrowi corocznie, do dnia 31 marca, sprawozdanie ze swojej działalności za rok ubiegły.

                    §32

                    1. Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą odpłatną działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, zgodną z celami Fundacji.
                    2. Przychód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie prowadzeniu działalności pożytku publicznego.

                    §33

                      1. Fundacja prowadzi rachunkowość zgodnie z przepisami obowiązującymi osoby prawne.
                      2. Składniki majątku trwałego wykorzystywane w działalności statutowej oraz działalności gospodarczej podlegają amortyzacji i umorzeniu według obowiązujących zasad.
                      3. Zmiany statutu mogą dotyczyć celów dla realizacji których Fundacja została ustanowiona i określonych w akcie założycielskim pod warunkiem uzyskania jednomyślności w uchwałach Zarządu oraz Rady Fundacji lub Fundatorów.
                      4. Zmiana o której mowa w ust. 3 następuje w drodze zmiany postanowień niniejszego statutu i wymaga rejestracji przez właściwy sąd.

                      §34

                        Statut niniejszy wchodzi w życie z dniem zarejestrowania przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie.

                        Podpisy Fundatorów:

                        Anna Tworzydło

                        Dariusz Tworzydło

                        Statut

                        Fundacja Dzieciom Hiperio

                        ROZDZIAŁ I.

                        POSTANOWIENIA OGÓLNE

                        §1

                        Fundacja pod nazwą „Fundacja Dzieciom Hiperio” zwana dalej „Fundacją”, została ustanowiona przez: Annę Tworzydło oraz Dariusza Tworzydło, zwanych dalej „Fundatorami”, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Annę Świerad w kancelarii notarialnej w Rzeszowie, przy ul. Jabłońskiego 5, w dniu 20 grudnia 2022 roku pod numerem A Nr 5848/2022.

                        §2

                        Fundacja działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz.U.2020.2167), ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz postanowień niniejszego statutu.

                        §3

                        Fundacja posiada osobowość prawną.

                        §4

                        Nadzór nad Fundacją, ze względu na charakter i cele Fundacji, sprawuje Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

                        §5

                        Siedzibą Fundacji jest Rzeszów.

                        §6

                        Fundację powołano na czas nieoznaczony.

                        §7

                        Fundacja działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

                        §8

                        Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.

                        §9

                        1. Fundacja realizuje swoje zadania samodzielnie lub we współpracy z innymi organizacjami.
                        2. Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, ośrodki rozwoju edukacji, filie oraz przedstawicielstwa, a także przystępować do spółek, fundacji, stowarzyszeń i organizacji o takich samych lub podobnych celach statutowych.
                        3. Fundacja może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym profilu działania zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

                        §10

                          Fundacja może używać godła, barw i znaku zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawnymi.

                          §11

                          1. Fundacja może używać skróconej nazwy w brzmieniu „Fundacja Hiperio”.
                          2. Fundacja używa pieczęci z napisem „Fundacja Dzieciom Hiperio”.
                          3. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego (logotypu).
                          4. Wzór pieczęci i logotypu określi Zarząd Fundacji.

                          §12

                            Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe, tytuły, stypendia, a także inne nagrody oraz wyróżnienia związane z jej działalnością i przyznawać je osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla niesienia pomocy, jak również zasłużonym dla Fundacji, przyczyniającym się do realizacji jej celów.

                            ROZDZIAŁ II.

                            CELE DZIAŁANIA FUNDACJI

                            §13

                            Celami Fundacji są:

                            1. Planowanie, organizowanie i realizacja inicjatyw służących wspomaganiu rozwoju, edukacji, integracji, terapii oraz rehabilitacji dzieci i młodzieży, w szczególności z niepełnosprawnościami, a także udzielanie wsparcia dla członków ich rodzin.
                            2. Popularyzacja jeździectwa, parajeździectwa, rekreacji i turystyki konnej, hipoterapii oraz innych form kultury fizycznej i sportu.
                            3. Inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań w różnorodnych dziedzinach życia społecznego, a szczególnie w działaniach terapeutycznych oraz rehabilitacyjnych ukierunkowanych na dzieci i młodzież.
                            4. Planowanie i realizacja badań naukowych, projektów edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych oraz innych, które służą podnoszeniu wiedzy w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami, a zwłaszcza dzieci i młodzieży.
                            5. Propagowanie i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w rehabilitacji oraz innych formach terapii i pomocy osobom z niepełnosprawnościami.

                            §14

                            1. Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
                              1. Działalność edukacyjną, doradczą, szkoleniową, integracyjną, rehabilitacyjną, terapeutyczną, wydawniczą, konferencyjną, naukową, psychologiczną, prawną, promocyjną, publicystyczną i badawczą, związaną między innymi z pomocą osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom.
                              2. Organizowanie i dofinansowanie terapii integracji sensorycznej, logopedycznej, psychologicznej, fizjoterapeutycznej, treningów słuchu, hipoterapii, felinoterapii, dogoterapii i innych form terapii, także kosztów transportu oraz diagnostyki.
                              3. Organizowanie i prowadzenie ośrodka hipoterapii oraz rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami.
                              4. Wspieranie działań na rzecz aktywnego wypoczynku i rekreacji, a w tym prowadzenie zajęć jeździeckich przygotowujących dzieci i młodzież, a zwłaszcza z niepełnosprawnościami, do udziału w zawodach, olimpiadach specjalnych i paraolimpiadach.
                              5. Inicjowanie, koordynowanie i prowadzenie projektów z zakresu jeździectwa, w tym jeździectwa naturalnego i naturalnych metod komunikacji z końmi, a przez to ich promowanie oraz popularyzacja.
                              6. Inicjowanie i promowanie dokonań twórczych oraz naukowych, które służą holistycznemu podejściu do rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, w tym prowadzenie prac naukowo-badawczych i oświatowych w tym obszarze.
                              7. Ochronę i promocję zdrowia oraz upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.
                              8. Rozwój i wspieranie krajoznawstwa, turystyki, wypoczynku, a także działania na rzecz rozwoju ekologii i ochrony zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego.
                              9. Działania ukierunkowane na wsparcie terapeutów, lekarzy, rehabilitantów, psychologów, pedagogów, instruktorów jazdy konnej, rodziców dzieci z niepełnosprawnościami i wolontariuszy, w tym doskonalenie ich wiedzy i umiejętności poprzez dofinansowanie konferencji, kursów, szkoleń oraz warsztatów.
                              10. Organizację grup wsparcia i pomoc psychoterapeutyczną.
                              11. Działalność charytatywną.
                              12. Rozwój nauki, edukacji, oświaty i wychowania, w tym finansowanie stypendiów oraz promocję i upowszechnianie wolontariatu.
                              13. Promocję zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy, w tym osób z niepełnosprawnościami.
                              14. Działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka.
                              15. Działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, wspólnot i społeczności lokalnych.
                              16. Działania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn.
                              17. Wsparcie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz dziedzictwa narodowego.
                              18. Wspieranie porządku i bezpieczeństwa publicznego, przeciwdziałanie patologiom społecznym, upowszechnianie i obronę wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działania wspomagające rozwój demokracji.
                              19. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
                              20. Pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą.
                              21. Działania informacyjno-promocyjne oraz public relations.
                              22. Współpracę z podmiotami, instytucjami, organizacjami, firmami, osobami fizycznymi, z władzami samorządowymi, rządowymi, a także innymi organizacjami pozarządowymi w zakresie wymienionym w celach działania Fundacji.
                            2. Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną na rzecz ogółu społeczności i wszystkie zadania wynikające z działalności pożytku publicznego.

                            §15

                              Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych oraz osób fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji, a także powierzać lub zlecać innym jednostkom wykonywanie zadań służących realizacji jej celów.

                              ROZDZIAŁ III.

                              MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI

                              §16

                              1. Majątek Fundacji stanowi Fundusz Założycielski w kwocie 2.000,00 zł (słownie: dwa tysiące złotych) oraz inne mienie pozyskane przez Fundację w toku jej działania.
                              2. W przypadku podjęcia działalności gospodarczej przez Fundację w rozmiarach służących realizacji jej celów, na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach, wartość środków majątkowych fundacji przeznaczonych na tę działalność będzie wynosiła min. 1 000,00 zł (słownie: jeden tysiąc złotych).

                              §17

                              1. Dochody Fundacji mogą pochodzić:
                                1. ze środków przekazywanych przez fundatorów niezależnie od kwoty funduszu założycielskiego,
                                2. z darowizn, spadków, zapisów, pochodzących od osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej w kraju i zagranicą,
                                3. z dotacji i subwencji oraz grantów,
                                4. ze środków finansowych, papierów wartościowych, nieruchomości i ruchomości nabytych przez Fundację w toku jej działania,
                                5. z dochodów ze zbiórek i imprez publicznych, w tym charytatywnych,
                                6. z wpływów pochodzących z wkładów na rachunkach bankowych, lokat kapitałowych, papierów wartościowych, nagród oraz odsetek od udzielonych pożyczek,
                                7. z krajowych i zagranicznych funduszy publicznych,
                                8. z nawiązek sądowych,
                                9. z dywidend i zysków z akcji lub udziałów,
                                10. z dochodów z majątku Fundacji,
                                11. z dochodów przekazanych przez sponsorów,
                                12. z dochodów pochodzących z działalności gospodarczej,
                                13. z wpływów z innych źródeł.
                              2. Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację, po pokryciu kosztów jej działalności, przeznaczona jest wyłącznie na realizację jej celów statutowych.

                              §18

                                Majątkiem Fundacji zarządza Zarząd Fundacji.

                                §19

                                Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.

                                §20

                                Rokiem obrachunkowym Fundacji jest rok kalendarzowy, o ile uchwała Rady Fundacji nie stanowi inaczej.

                                ROZDZIAŁ IV.

                                DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

                                §21

                                1. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów statutowych w kraju i poza granicami zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
                                2. Cały dochód z prowadzenia działalności gospodarczej przeznaczony będzie wyłącznie na realizację celów statutowych Fundacji.
                                3. Działalność gospodarcza Fundacji może być prowadzona w następujących obszarach:
                                  1. PKD 58.11.Z, Wydawanie książek
                                  2. PKD 58.14.Z, Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków
                                  3. PKD 58.19.Z, Pozostała działalność wydawnicza
                                  4. PKD 62.01.Z, Działalność związana z oprogramowaniem
                                  5. PKD 62.09.Z, Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych
                                  6. PKD 63.12.Z, Działalność portali internetowych
                                  7. PKD 68.20.Z, Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi
                                  8. PKD 70.21.Z, Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja
                                  9. PKD 70.22.Z, Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania
                                  10. PKD 73.11.Z, Działalność agencji reklamowych
                                  11. PKD 73.20.Z, Badanie rynku i opinii publicznej
                                  12. PKD 82.30.Z, Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów;
                                  13. PKD 85.51.Z, Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych
                                  14. PKD 85.59.B, Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, nigdzie indziej niesklasyfikowane
                                  15. PKD 85.60.Z, Działalność wspomagająca edukację
                                  16. PKD 86.90.A, Działalność fizjoterapeutyczna
                                  17. PKD 86.90.E, Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana
                                  18. PKD 90.04.Z, Działalność obiektów kulturalnych
                                  19. PKD 93.13.Z, Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej
                                  20. PKD 93.19.Z, Pozostała działalność związana ze sportem

                                §22

                                  Działalnością gospodarczą Fundacji może być również:

                                  1. udział w spółce,
                                  2. powoływanie spółek celowych i obejmowanie w nich wszystkich udziałów,
                                  3. powoływanie spółek kapitałowych wspólnie z innymi osobami lub podmiotami i obejmowanie w nich udziałów lub akcji,
                                  4. obejmowanie udziałów lub akcji w istniejących spółkach kapitałowych.

                                  §23

                                    Działalność gospodarczą, której wykonywanie wymaga koncesji, zezwolenia lub pozwolenia, Fundacja podejmie po uzyskaniu wymaganego uprawnienia.

                                    ROZDZIAŁ V.

                                    ORGANY FUNDACJI I SPOSÓB JEJ ZARZĄDZANIA

                                    §24

                                    1. Fundacja działa poprzez osobistą pracę Fundatorów, członków organów statutowych, pracowników i wolontariuszy.
                                    2. Dla realizacji celów statutowych Fundacja może współdziałać z innymi instytucjami, organizacjami i osobami przez wsparcie organizacyjne, częściowe lub całkowite finansowanie przedsięwzięcia, a także pomoc przy uzyskiwaniu funduszy z innych źródeł.
                                    3. Fundacja działa poprzez swoje organy, którymi są:
                                      1. Rada Fundacji,
                                      2. Zarząd Fundacji.
                                    4. Decyzje i uchwały organów Fundacji zapadają zwykłą większością głosów na posiedzeniach stacjonarnych lub w drodze obiegowej. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego lub Prezesa organu.
                                    5. Posiedzenia organów zwołują ich przewodniczący.

                                    §25

                                      1. Rada Fundacji jest organem stanowiącym, kontrolnym, doradczym i opiniującym.
                                      2. Rada Fundacji składa się z członków w liczbie od trzech do sześciu.
                                      3. Członków Rady Fundacji powołują i odwołują Fundatorzy na mocy jednomyślnej uchwały.
                                      4. Powołanie Członka Rady następuje na czas nieoznaczony.
                                      5. Pierwszego Przewodniczącego Rady Fundacji wskazują Fundatorzy. Następnych Przewodniczących Rady Fundacji powołuje ze swojego grona Rada Fundacji.
                                      6. Przewodniczący kieruje pracami Rady Fundacji, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy jej zebraniom.
                                      7. Przewodniczący zwołuje Radę Fundacji z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu albo Fundatorów, zgłoszony na piśmie.
                                      8. Członkostwo w Radzie Fundacji ustaje w przypadku odwołania, pisemnej rezygnacji z członkostwa lub śmierci członka Rady Fundacji.
                                      9. Nie można łączyć członkostwa w Radzie Fundacji z pełnieniem funkcji w Zarządzie Fundacji lub ze stosunkiem pracy z Fundacją.
                                      10. W razie powołania członka Rady Fundacji, za jego zgodą, do Zarządu Fundacji lub nawiązania przez członka Rady Fundacji stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie Fundacji ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.
                                      11. Rada Fundacji zbiera się co najmniej raz w roku.
                                      12. Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał – zwykłą większością głosów, w razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
                                      13. Do zadań Rady Fundacji należy w szczególności:
                                        1. Wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji.
                                        2. Kontrolowanie bieżącej działalności Zarządu Fundacji.
                                        3. Nadzór nad działalnością i rozwojem Fundacji.
                                        4. Ocena pracy Zarządu, przyjmowanie corocznych sprawozdań lub bilansu oraz udzielanie członkom Zarządu absolutorium.
                                        5. Podejmowanie decyzji o zatrudnieniu i wynagrodzeniu członków Zarządu.
                                        6. Zatwierdzanie uchwały Zarządu o rozwiązaniu Fundacji.
                                      14. Członkowie Rady Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży.

                                      §26

                                        1. Zarząd składa się z osób w liczbie od jednej do trzech, powołanych przez Fundatorów w drodze jednomyślnej uchwały.
                                        2. Fundatorzy mogą być jednocześnie członkami Zarządu. Jeden z Fundatorów pełni wówczas funkcję Prezesa Zarządu, kolejny – funkcję Wiceprezesa Zarządu. W sytuacji, gdy Fundator nie może lub nie chce pełnić funkcji Członka Zarządu (Prezesa lub Wiceprezesa) Fundatorzy w drodze jednomyślnej uchwały podejmują decyzję o wyborze Prezesa Fundacji.
                                        3. W przypadku Zarządu jednoosobowego członek Zarządu jest jednocześnie Prezesem Zarządu.
                                        4. Zarząd powoływany jest na czas nieokreślony.
                                        5. Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu.
                                        6. W przypadku Zarządu wieloosobowego uchwały zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków Zarządu, w tym Prezesa. W przypadku równej liczby głosów, decydujący jest głos Prezesa Zarządu.
                                        7. Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji uprawniony jest Prezes Zarządu jednoosobowo, lub dwaj członkowie Zarządu działający łącznie, lub prokurent.
                                        8. Zarząd:
                                          1. kieruje bieżącą działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz,
                                          2. odpowiada za realizację jej celów oraz za wyniki działania Fundacji,
                                          3. przyjmuje subwencje, darowizny, spadki, zapisy,
                                          4. sprawuje zarząd majątkiem Fundacji,
                                          5. opracowuje plany działania Fundacji,
                                          6. sporządza sprawozdania z działalności Fundacji,
                                          7. podejmuje decyzje inwestycyjne,
                                          8. podejmuje decyzje w zakresie zatrudnienia, ustala warunki zatrudnienia oraz wysokość środków przeznaczonych na wynagrodzenia pracowników Fundacji,
                                          9. w terminie do dnia 28 lutego każdego roku, składa Radzie Fundacji sprawozdanie z działalności Fundacji,
                                          10. uchwala projekty zmian w statucie, które wchodzą w życie po uzyskaniu zgody Rady Fundacji lub Fundatorów,
                                          11. podejmuje decyzje o przystąpieniu do innych podmiotów, po uzyskaniu zgody Rady Fundacji lub Fundatorów,
                                          12. podejmuje uchwały o rozwiązaniu Fundacji i przeznaczeniu majątku, które wchodzą w życie po uzyskaniu zgody Rady Fundacji lub Fundatorów.
                                        9. Członkowie Zarządu mogą pozostawać z Fundacją w stosunku pracy. Zarząd może ustanowić Pełnomocnika upoważnionego do zawierania z członkami Zarządu umów o pracę lub innych umów cywilnoprawnych.
                                        10. Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu pełnienia swoich funkcji.
                                        11. Wynagrodzenia członków Zarządu i pracowników, ograniczone są limitami,
                                        12. przeciętne miesięczne wynagrodzenie nie może przekroczyć 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
                                        13. Fundacja, w przypadku tworzenia miejsc pracy dla pracowników nie będących członkami fundacji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, realizuje zarządzanie oparte na zasadach demokratycznych wyrażone partycypacją pracowników. Partycypacja pracowników nie będących członkami Fundacji wyraża się w uzyskaniu przez nich uprawnień konsultacyjno-doradczych w związku z realizowaną działalnością.
                                        14. Posiedzenia Zarządu:
                                          1. Odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku.
                                          2. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes.
                                          3. O posiedzeniu muszą być powiadomieni wszyscy członkowie Zarządu za pośrednictwem wiadomości SMS, e-mail albo w formie ustnego powiadomienia skierowanego bezpośrednio do członków, w terminie co najmniej 7 dni przed planowanym posiedzeniem.
                                        15. Odwołanie Zarządu lub członka Zarządu, może nastąpić w następujących przypadkach:
                                          1. decyzji podjętej przez Fundatorów,
                                          2. złożenia rezygnacji,
                                          3. nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu,
                                          4. stotnego naruszenia postanowień Fundacji.

                                        ROZDZIAŁ VI.

                                        POŁĄCZENIE Z INNĄ FUNDACJĄ

                                        §27

                                        1. Fundacja może połączyć się z inną fundacją o podobnych celach statutowych na warunkach określonych przez zainteresowane strony.
                                        2. Decyzję w przedmiocie połączenia podejmują Fundatorzy lub jednomyślnie Zarząd i Rada Fundacji w drodze uchwał.

                                        ROZDZIAŁ VII.

                                        ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

                                        §28

                                        Decyzję o zawieszeniu działalności gospodarczej prowadzonej przez Fundację podejmuje Rada

                                        Fundacji, w drodze uchwały.

                                        ROZDZIAŁ VIII.

                                        LIKWIDACJA FUNDACJI

                                        §29

                                        1. Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd, w drodze jednomyślnej uchwały, która wchodzi w życie po uzyskaniu zgody Rady Fundacji lub Fundatorów.
                                        2. Fundacja podlega likwidacji w razie osiągnięcia założonych celów lub wyczerpania środków finansowych i majątku.
                                        3. Likwidację Fundacji przeprowadza Likwidator powołany przez Zarząd.
                                        4. Likwidatorowi przysługują uprawnienia i ciążą na nim obowiązki Zarządu.

                                        §30

                                          Środki majątkowe pozostałe po przeprowadzeniu likwidacji przeznaczone będą na cele określone w uchwale o likwidacji Fundacji i będą one tożsame lub zbliżone z celami Fundacji.

                                          ROZDZIAŁ IX.

                                          POSTANOWIENIA KOŃCOWE

                                          §31

                                          Fundacja składa właściwemu ministrowi corocznie, do dnia 31 marca, sprawozdanie ze swojej działalności za rok ubiegły.

                                          §32

                                          1. Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą odpłatną działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, zgodną z celami Fundacji.
                                          2. Przychód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie prowadzeniu działalności pożytku publicznego.

                                          §33

                                            1. Fundacja prowadzi rachunkowość zgodnie z przepisami obowiązującymi osoby prawne.
                                            2. Składniki majątku trwałego wykorzystywane w działalności statutowej oraz działalności gospodarczej podlegają amortyzacji i umorzeniu według obowiązujących zasad.
                                            3. Zmiany statutu mogą dotyczyć celów dla realizacji których Fundacja została ustanowiona i określonych w akcie założycielskim pod warunkiem uzyskania jednomyślności w uchwałach Zarządu oraz Rady Fundacji lub Fundatorów.
                                            4. Zmiana o której mowa w ust. 3 następuje w drodze zmiany postanowień niniejszego statutu i wymaga rejestracji przez właściwy sąd.

                                            §34

                                              Statut niniejszy wchodzi w życie z dniem zarejestrowania przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie.

                                              Podpisy Fundatorów:

                                              Anna Tworzydło

                                              Dariusz Tworzydło